Sagor från hela världen
av red.Ek, Sven
Mångkulturellt centrum, 1996
ISBN: 91-88560-34-1

Folksagor från hela världen presenteras i den här unika samlingen både på originalspråk och på svenska. Nyskick, inbunden, 267 s.

Pris: 95.00 kr
Antal i Lager: 1




Dummerjöns
av Andersen, H.C
Carlsen, 1984
ISBN: 91-510-4142-1

Bilderbok med illustrationer av Mette Brahm Lauritsen så Andersens odödliga saga får än mer liv. Gott skick, inbunden, 30 s.

Pris: 40.00 kr
Antal i Lager: 1




Drakeld och änglasoppa
av Axelsson, Maria m fl
Förlaget Vindsnäckan, 1998
ISBN: 91-973477-0-1

En brokig samling sagor och dikter med illustrationer av Urwe Löfsröm. Ny, häftad biblioteksbok.

Pris: 50.00 kr
Antal i Lager: 1




God natt, Alfons Åberg
av Bergström, Gunilla
Rabén & Sjögren
ISBN: 91-29-62805-9

En av världens mest kända buspojkar vill inte gå och lägga sig. Fint skick, inbunden.

Pris: 50.00 kr
Antal i Lager: 1




Exodus
av Bertagna, Julie
Richters, 2002
ISBN: 91-7715-428-2

En framtidsskildring som utspelar sig år 2099, de stora isarna smälter och världen svämmar över . Mara 15 år har bara sett ön där hon bor men lämnar den för att söka nytt land. Ny, biblioteksband, 350 s.

Pris: 95.00 kr
Antal i Lager: 1




Kvartetten vid hemliga grottan
av Blyton, Enid
B. Wahlströms flickböcker, 1967
ISBN:

Sommarlov och äventyr med en kvartett som löser allt på Blytons hemtrevliga vis.Hål i ett par försättsblad annars gott skick. Inbunden, 141 s.

Pris: 35.00 kr
Antal i Lager: 1




Den mystiske grannpojken
av Blyton, Enid
B.Wahlströms ungdomsböcker, 1970
ISBN:

Blytons äventyrsböcker har ett recept som gör läsningen spännande och böckerna populära över generationer. Gott skick, inbunden, 200 s.

Pris: 40.00 kr
Antal i Lager: 1




Molly Moon och dominoeffekten
av Byng, Georgia
Richters, 2004
ISBN: 91-7715-759-1

Om flickan Molly Moon som kan hypnotisera människor men so skadar ena ögat och förlorar sin kraft. Emellertid griper hon in i folks öden på andra sätt.. Rolig läsa-själv bok för låg o mellanstadiet. Biblioteksband, 75 s.

Pris: 55.00 kr
Antal i Lager: 1




Bill på nya äventyr
av Crompton, Richmal
Bokförlaget Ardor, 1941
ISBN:

Buspojke från 40-talets värld med illustrationer av Thomas Henry. Gott skick, inbunden, 189 s.

Pris: 135.00 kr
Antal i Lager: 1




Sova över
av Dahlin, Adam, Ericsson o Thore
Rabén & Sjögren, 2003
ISBN: 91-29-65849-7

Här finns allt man kan tänka sig om att sova över hos en kompis: från konsten att övertala sina föräldrar till tips på spökhistorier att berätta. Ny, inbunden, 45 s.

Pris: 135.00 kr
Antal i Lager: 1